HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

The ____________________ is held to allow voters to select from among the candidates from each political party.A. Primary elections and caucusesB. Political par
What is metallic bond
Define network list the elements of network
Subject verb agreement “This pair of scissors _______ blunt”
Montu finishes a piece of work in 24 days. How much work will he complete in 8 days?​
what is the theme of the poem the toy?​
I NEED HELPPO NOWWW PLEASEEE!!
The periodic test in Mathematics has 50 questions. If Joy got 90% correct answers, how many questions did she miss?​
Directions: Write T it the statement is 1. Radiant energy spreads out from its source in all directions. 2. Electromagnetic radiation includes only visible ligh
Two sevenths of the pupils in st. Peter school take a jeepney to school. If 600 people dont take the jeep jeepney, how many pupils are there in st. Peter school