jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

i need help solving x^2-2=7 by factoring
What's the awnser for 3x-14=x+2
If you have $10 and bananas cost 80 cents per pound and apples are $1.40 per pound will you have enough money
which are characteristics of a desert ecosystem? choose all that apply 1.dry and hot 2. dry and cold 3. many plants grow here 4. receives less than ten inches
How did the war between the Greeks and the Persians start
find two pairs of integers whose product is -6
find the domain and range of the function, and determine whether it is a function please help I have no clue how to do this
Why might Harriet Tubman felt like a different person after she crossed the border to a free state? In your answer, discuss how enslaved people were viewed and
The area of a rectangle is 399 square feet. If the perimeter is 80 feet, find the length and width of the rectangle
how dose judaism influence modern society