awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

10. What is the multiple zero and multiplicity of f(x) = (x - 3)(x - 3)(x + 5)? Multiple zero is -3; multiplicity is 2 Multiple zero is 5; multiplicity is 1 Mul
(a) A square has a perimeter of 56cm. What is the length of each side? (b) A square has an area of 62cm. What is the length of each side?
PLS HELP ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!! _______________ are useful for comparing data and seeing which categories are m
In the French and Indian War, which port cities did the British have that the French wanted?
Your friend is visiting you from his home direct him to your residence
Plz write a short analysis (like 1 paragraph?) about the meaning of "Let them eat cake — Marie Antoinette" I will make u the brainliest answer :)
Please hhhhhhhhhhhhhhhhheeeeeeeeellllppppppppp Simplify
he doesn't draw a map. into passive voice​
Change into passive: They had told him of the meeting
Word problems ! Please help