korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

I am a neuron; from what part of the brain did I develop?
how may interphsd are in the cell
Can someone please help me with this question please
HURRY!!! Choose all sets of side lengths of similar triangles to a triangle with side lengths of 3, 4, and 8 units.
please help. The figure below is a triangle with three unknown angles.
Government would MOST likely use the tax increase to pay for building a church. Building a church O holding a carnival. O opening a restaurant. O funding publi
Cameron would like to put his music in order by the date he downloaded the music. He should _____. Responses delete a record delete a record locate a record loc
The vertices of a triangle are P(-6,-4), Q(-6,-8) and R(2,-3). Name the vertices of the image reflected across the line y=x A. P' (-4,-6), Q'(-8,-6), R'(-3,2) B
the height of the daughter is 42 inches and the height of the mother is 5 ft 9 inches tall
Kofa lift 10 sacks of rice each weight 100N off the back of a truck.the back of the truck is 120cm off the floor.how much work does he do?