kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

how many meters in one dekaliter
What essential urban need was met by this structure made possible by Roman engineering
will mark brainest help please !!!
there are 1,920 fence pounds used in a 12- kilometer stretch of fence. How many fence posts are used in 1 kilometer of fence?
Which is the best description of a scientific theory? a statement about how two different variables are related a collection of laws that are explained the same
PLEASE HELP!!! According to the synthetic division below, which of the following statements are true?
Jazz musicians referred to _______ as "businessman's bounce." A. commercial dance music B. Gershwin's Rhapsody in Blue C. classical music D. r
If a snake receives 200 calories of energy from eating a rabbit, how much of that energy would be passed on to a hawk in the following food chain? aspen → rabb
Which describes the relationship between photon energy and the color of light? A. All colors have the same photon energy. B. Violet photons have the least amo
Plz explain.This to me will brainliest.