helloitsmeadele1 helloitsmeadele1
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

a 16 ounce box of macaroni costs $2.24.how much does the macaroni cost per ounce.

Respuesta :

k1tty k1tty
  • 03-02-2016
In order to solve this, you must divide the price of the whole box (2.24) by the number of ounces (16). 
2.24 / 16 = 0.14
The macaroni costs $0.14 (or 14 cents) per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00
If the angles of a triangle are in ratio 2:3:7 find the measure of all the angles of the triangle
what is 20% of $45.00?
what is 20% of $45.00?
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
Help please this I'd for geometry
What is bigger fraction, 5/6 or 6/7
How did New England's physical geography help the growth of industries?
At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o