Sheepie
Sheepie Sheepie
  • 03-03-2018
  • Physics
contestada

A 60 Watt light bulb runs for 120 seconds. How much energy does it use?

Respuesta :

uwais96915 uwais96915
  • 03-03-2018
ENERGY = POWER X TIME
=60 X 120=7200KWh
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a factor of 10x2 − 19x 6? 5x − 3 5x − 2 2x 1 none of the above
determine the surface area of a square pyramid
explain the difference between 33 1/3 % and 33%
using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 granola bars and 9 bottles of water. $7.14 for 6 granola bars $8.
What is 2 divided 1 6/7 ? Please answer
what is the most important meal for colombians?
What is the Doppler Effect equation?
A satellite camera takes a​ rectangle-shaped picture. The smallest region that can be photographed is a 22​-km by 66​-km rectangle. As the camera zooms​ out, th
determine the surface area of a square pyramid
richard's estate is to be split equally among his five children. if his estate is worth $ 6 1 3 million, how much will each child inherit?