chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Move each point to the table to show what quadrant it is in when plotted on a coordinate plane.Quadrant 1Quadrant IIQuadrant IIIQuadrant IV(6,-1)(-3,4)(2,4)(-1,
The graph models the amount remaining, in milligrams, of a radioactive substance as a function of time, in years. Explain the meaning of the point (3100) shown
X varies directly with y. If x is 24 when y is 36, find x when y is 132. equation:_________ x=_________
I WILL GIVE BRAINLIEST
Help please!!!!!!!!!!!!!
HEEEEEELLLLP MEEEE PLEASE LEXICOLOGY TEST ASAP
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!
Simplify 3(x- 4) + 8(x+ 2). O 11x - 4 O 11x +4 O 11x -2
Please help! 100 points and brainlieast if you can help!
What types of laws prevent advertisers from exaggerating the effectiveness of their products and services? Truth in advertising laws Fair trade laws Market equa