daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

What is the surface for chemical activity
Perform 1001-1011  binary number system
name an angle with vertex n that appears obtuse
Which statement correctly describes the bars on a bar graph representing the data?
Celia Cruz was a famous singer of salsa and the music ________. merengue afro-cuban jazz flamenco
what is the summary of "the meet by Madelyn srin"
A cue ball has a mass of 0.5 kg. During a game of pool, the cue ball is struck and now has a velocity of 3 . When it strikes a solid ball with a mass of 0.5 kg,
When producers (say, of roads) are not able to make all consumers pay for enjoying their product (i.e., the roads), they tend to see a?
Does matter have protons, nuetrons, and electrons ??
How do hydrophobic and hydrophilic regions govern the arrangement of membrane lipids in a bilayer?