Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

In what different did Native American cultures provide food for themselves
In which quadrant does the point (-4,15) lie
The length of a rectangle is eight more than it’s width the perimeter is 48 inches what are the length and width?
Jaime puts 3 oranges on each tray. How many oranges does he put on 5 trays?
how did a pool differ from a trust
You buy 22pairs of shoes in a sale. You pay the full price of $48$48for the first pair, and you get the second pair for half this price. What fraction of the fu
I need help on number 4
Which describes most woody stems? flexible smooth rough green
It was during the Second Continental Congress that the delegates realized they needed a stronger central authority than the Continental Congress. So, what was p
who is the richest person in the world