johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Find the area of a circle with : (vi) circumfernece = 66 cm
You want to buy some beans. A 6​-ounce package costs ​$2.28. A 14​-ounce package costs ​$5.18. A 26​-ounce package costs ​$10.40. Which package is the best​ buy
The chromosomes of most prokaryotes consist of proteins and.
3.) Which of following best describes the phrase "unwritten rule"? A. A rule that can be broken B. A rule that is not written down C. An official rule D. A rule
Company Dept. A Dept. B Estimated manufacturing overhead $500,000 $338,000 $162,000 Estimated d
How do you solve B/5+9<10
I need to know the answer to this question
is anyone gonna help me with math?
What is a benefit of a grant
Highlight the sentence that President Johnson is using to unite citizens in support of civil rights. The issue of equal rights for American Negroes is such an i