jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

what number has 2 more tens than 40 and the same number of ones as 18?
This Florida town maintains a fully decorated tree year round?
What is a trust ? a. a large company that consists of two merged businesses b. multiple businesses that combine and operate in one state c. a business that buys
McKenzie works for a catering company. She is making iced tea for an upcoming event. For each container of tea, she uses 16 tea bags and 3 cups of sugar. If McK
Who was a Scottish missionary and explorer? A. David Livingstone B. Cecil Rhodes C. Benjamin Disraeli
Express 4x^2-25 as a product of two binomials.
How can you use a single parallel sentence to combine the sense in these two sentences? I regularly drudge five days a week. I habitually sleep through the week
Josie was observing the roots of a monocot plant. It had thin, long roots. What type of growth do the roots of monocots exhibit? primary growth secondary growth
how to solve 10m-2/5=9 3/5
Which American general captured two cities in northeastern Mexico before the Mexican-American war was officially declared? Commander John Sloat General Zachary