alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

An isometry preserves what
Round the number 45,812 to the hundreds place
PLEASE HELP ASAP Choose the correct slope of the line that passes through the points (1, -3) and (3,-5). A. -1 B. 1 C.0 D. 1/2
can someone please help me with this?? i don’t know how to do it
what is the median of 10 36 6 23 30 4 12 22 19 21 39 5
PLSSSSS HELPPPPPP MEEEE
Summarise the text: This October 31 is a scary day for Dylan Barnes, not just because it's Halloween, but because it is a special anniversary for him. For sever
How many moles of PbCO3 are there in 10.0l of 2.0M solution?
9) Which of these would increase the rate of photosynthesis and lead to the production of more glucose
Describe the acceleration of the cart shown. Assume there is no friction. A) The cart will eventually move to the left at constant speed. B) The cart will even