nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression shown. (3m4n)2
help plz i need this for a friend
which if the following combination are possible for the three angles of a triangle
This is a pre-test. You will be able to skip this lesson if your results show you have mastered this topic. There may be questions you cannot answer but try you
True or False? The point size of a letter includes a small amount of white space above and below the letter.
After making a deposit, Puja had $264 in her savings account. She noticed if she added $26 to the amount originally in the account and doubled the sum she wou
How many moles of hno3 are in 750ml of 0.25m hno3
what is the answer for 1/4 x2/5
Tracy deposited $59 into a bank account that earned 3.5% simple interest each year. If no money was deposited into or withdrawn from the account, how much money
Triangle JKL ~ triangle PQR with a scale factor of 3:4. If the sides of triangle JKL are 6, 12, 15, what are the sides of triangle PQR? A.4.5, 9, and 11.25 B. 8