ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

In an autocracy, what kind of power does the leader hold?
Tommy is making a picture graph to show his friends favorite kind of music. he plans to use one musical note to represent 2 people How many notes will he use
A car traveling in a straight line has a velocity of 3.79 m/s at some instant. After 5.4 s, its velocity is 11.9 m/s. What is its average acceleration in this t
How did the development of irrigation systems improve living conditions? a. It gave people a surplus of food. b. It made people switch from hunting to herding.
A limerick has four lines. True False
In which climate zone is the Sahel located? (1 point) a.arid b.semi-arid c.tropical wet d.tropical wet and dry
When you go to the market, what can you use as a guide to learn the number of calories in foods? A. Frozen foods always have fewer calories than canned foods, s
What is 122.5 divided by 49
Solve this equation : 2/3q=18
Identify the correct sentence. a. Lou takes his studies more serious. b. Lou takes his studies seriously. c. Lou takes his studies serious. d. Lou takes his