kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Ana knows the perimeter of her backyard is 6x+14x. if the length of her yard is 2x+3x-7,what is the width of her backyard? answer
Which is a similarity between napoleon and squealer? a.both napoleon and squealer want to take control over the animals. b.both napoleon and squealer are very p
Chris is going for a walk. He walks at a speed of 3 miles per hour for 4.8 miles for how many hours does he walk
A car is traveling at a rate of 90 kilometers per hour. what is the car rate in kilometers per minute. how many kilometers can the car travel per 20 minutes?
According to professor tilson's lecture on egypt, the egyptians increasingly concentrated their cosmology into constructions which were part of an entire ritual
Need y’all help. What are 3 things that Ben Franklin did that helped with medicine/ science?
I am very confused, help would be much appreciated!
calculate the work done when a 10 N force pushes against a cart 4.0 m
Why did some union members feel that chinese laborers would undercut union negotiations?
A main goal of both the granger and populist movements was to