maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

The American Revolution was a war fought by American patriots to gain freedom from British rule. The French came and helped the patriotic colonials. Explain how
PLEASE HELP ME WILL MARK BRAINLIEST
Steve was training for a race, he ran 3/4 of a mile on Monday and 2/7 of a mile more on Tuesday. How far did he run on Tuesday?
Please help I need it answered ASAP
round 1.148 to 1 decimal place
Re-arrange the letters of each of the words in bold letters to mean what is described in front of it1. SLOW- bird of prey ----_---​
1. The density of a bar of soap is 0.8 g/mL. If the mass of the soap is 108.5 9. what is the volume of the bar of soap?
Will give the branliest.Which equations have a slope of 3?3=3x+4y=4x+3y-2=-3 (x=3)12x-4y=183y=3x+12 3x -y=10
a inflammatory response in the lungs that causes difficulty breathing
ibahagi ang mga larawan sa pagbigkas ng mga tunog​