paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

4) Ms. Morel is going school supplies shopping for all five 7th grade classes. A package of markers costs $6.25, a box of copy paper costs $7.00, and a box of p
the 3rd question i need answers​
how / you / fishing / often / go / you chỉ dùm tui coi
Work out the area of this Trapezium!​
Is a || b ? Explain with angle measurements
Select the correct answer. Consider function f. [tex]f(x) = \sqrt{x - 1}[/tex] Which graph represents function f? A. W B. X C. Y D. Z
Dan earns £342 over the course of a five-day week. How much is that per day?
Can someone please help with b it's urgent
5. Monday night it was -2.3°C. If the temperature dropped 2.3°C overnight, what was the temperature Tuesday morning?
A primary source is an original document or artifact that comes from the period of time being studied. Someone from that time period actually wrote, created, or