joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 66+ )
Otras preguntas
On January 1, 2018, Micheal Unlimited issues 12%, 20-year bonds payable with a face value of $ 180 comma 000. The bonds are issued at 103 and pay interest o
The function s(V) = describes the side length, in units, of a cube with a volume of V cubic units. Jason wants to build a cube with a minimum of 64 cubic centim
Gage was injured in a mining accident and suffered severe brain damage. In time, his brain healed and he was back to working in the mines. The only change was i
Pearl Beauty Inc., a leading cosmetics manufacturer, wants to introduce its new anti-aging cream in the market. The target audience for the cream comprises wome
Converges and Diverges part 2:
Determine which equation has the same solutions as the given equation 2x^2 - 12x - 50 = 0 A. (x-3)^2 = 16 B. (x - 6)^2 = 19 C. (x - 6)^2 = 31 D. (x - 3)^2 = 34
How is a partnership like a limited liability corporation?
When Deana Byers married Steven Byers, she was pregnant with another man's child. Shortly after the marriage, Deana gave birth. The marriage lasted only two mon
Which phrase best completes this sentence? __________ te guste el libro que te voy a prestar. A. Es evidente que B. Espero que C. Dice que D. Es lamentable
Converges and Diverges part 2: