owen20050409owen
owen20050409owen owen20050409owen
  • 04-06-2017
  • Mathematics
contestada

The cake store is having a 25% off sale on all of its cakes. If the cake you want regularly costs $9 how much would you save with the discount?

Respuesta :

Kstrong18
Kstrong18 Kstrong18
  • 04-06-2017
9(.25)=2.25
You would save $2.25
Answer Link
MiaMist
MiaMist MiaMist
  • 04-06-2017
You divide 9 by 4 as when you divide any number by 4, it will give you a quarter of that number.
9 divided by 4= 2.25
So you would save $2.25
:)
Answer Link

Otras preguntas

Germany invades poland cause or effect​
does anyone know this
What is the purpose of the legislature in a parliamentary democracy? a Represent the Prime Minister's interest b. Regulate the water supply c. Represent the peo
Gym membership costs $100 per year in a $2 fee per visit another gem charges $12 fee per visit with no yearly membership find the number of visits for which the
What equations have m=5
Use the figure to complete the statements... I'll mark you brainliest pleaseee thank youu
If 5.5 pounds of grapes cost $10, what is the unit rate in price per pound?
Select the correct answer. An automobile manufacturing organization noted a drop in sales after an incident occurred due to the lack of a safety feature in thei
What is the answer and steps to the following equation: 6(4-z)=2z
The two lines represent the amount of water, over time, in two tanks that are the same size. Which container is filling more quickly? Explain how you know.