susanmaher susanmaher
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

Hannah buys 2 1/2 lbs of dried fruit for $1.50. How much is she paying for one pound of dried fruit?

Respuesta :

hannahroy66 hannahroy66
  • 01-05-2017
$.60 a lb.
Just divide $1.50 by 2.5lbs. 
Answer Link

Otras preguntas

please help i am providing all necessary info i will give brainliest
BRAINLEST! Madison determined that the function f(x)=3x+24 represents the cost of texting on her current cell phone plan, where x represents the number of texts
16. Consider the pentagon below: What is the interior angle sum of a pentagon?
4. Triangle ABC with vertices A(2,3), B(5,8), and C(9,2) is graphed on the coordinate plane below. Which equation represents the altitude of Triangle ABC from v
is this quadrilateral a parallelogram?If yes, state the definition or theorem that justifies your answer.​
Which example shows DIRECT characterization? O Josiah came into the room and slammed the door. O "I am so angry!" he said. O "Why can't things ever go my way?"
PLEASE HELP QUESTION BELOW....
Please help idek know what this is asking me.....
ILL GIVE BRAINLY!Read the sentence. Because it was too cold and we couldn't go swimming. What is the best way to revise the sentence? Because it was too cold, a
If a = 2 and b= -3, find the value of 2ab + 3b