hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Is the number 29 prime or composite? prime composite
The aztec empire of king montezuma was invaded and destroyed by _______.
Need help on all of these I don't understand
A recent survey found that 65 percent of americans look up political information on the internet. these are examples of what kind of citizenship?
How does the amount of milk you drink affect the strength of your bones
____ can be metabolized for atp production.
The model of human nature that sees behavior as the result of a complex system of wishes and emotions hidden by active defenses is the _______________
A computer and printer cost a total of $908. The cost of the computer is three times the cost of the printer. Find the cost of each item.
one requirement of the business records exception to the hearsay rule is that the
What happens if you cool the crystallization solution in a container of ice that is too big?