briannaramos1005 briannaramos1005
  • 01-01-2023
  • Mathematics
contestada


2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone
bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?

Respuesta :

mirzaujerry4166 mirzaujerry4166
  • 01-01-2023

Answer:

= (9×10.35$)÷5

= $18.63

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-01-2023

Answer:

9 bags would cost 18.63

Step-by-step explanation:

To determine the cost for 9 bags of oranges, we can use proportions to solve

10.35               x

------------   = -------------

5 bags          9 bags

Using cross products

10.35 * 9 = 10 * 5

93.15=5x

Divide each side by 5

93.15/5 = x

18.63 =x

9 bags would cost 18.63

Answer Link

Otras preguntas

What r the prime numbers between 26 and 50
Express the statement below as a fraction in lowest term 80% of American are home owners.
The sum of two numbers is 33 One number is 2 times as large as the other what are the numbers
mr. Fields ordered 3 tons of gravel for driveway at a factory how many pounds of gravel did he order
Round 6,584,003 to the nearest 100
why does merlin make the bargain with uther ?
opposite reciprocal slope lines or parallel or perpendicular
how to write 16 as a fraction
taxes that have wealthy people pay a higher rate of tax than average or poor people are called
Turn right at the next intersection, then go straight for about two kilometers. Go ______ the school and the supermarket, and then turn left. A: to B: through C