NayefY478279 NayefY478279
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

5 lb of apples cost $8.20. How much is it for 1 lb?

Respuesta :

SharviK736540 SharviK736540
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{If 5 lb costs \$8.20 then } \\ 1Lb=\frac{8.20}{5Lb}\text{ }=1.64 \\ \text{ 1Lb costs \$}1.64 \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Help will give brainliest
Please help !!! I know nothing about limits
Pavel and Katie share some sweets in the ratio 3: 8.Katie gets 32 sweets.How many sweets does Pavel get?​
describe how would you use chromatography to show whether blue ink contains a single purple dye or a mixture of dyes​
Question is in the pic
Identify the following as an example of a physical or chemical. Olive oil, vinegar, salt, and pepper are shaken together together to make salad dressing
round 5.1961 to the nearest tenth
is bigfoot real? pls help
what name is given ta a metal strip dipped into a solution of salt​
Which of the following statements is true for the rotation of any shape