ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

Which state applied to join the Union in 1819?
Which of the following would most likely utilize a particulate control device? a. a vacuum cleaner b. a factory smokestack c. a laundry dryer d. all of the
5 arguments for and against the death penalty
When electrons are shared, the type of bonding is called?
PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!!!!! The perimeter of a rectangle is at most 80 inches. The length of the rectangle is 25 inches. The inequality 80 - 2w > 50 ca
an item in regular priced at $81. it is on sale for 35% off the regular price.
The product of 4 and the sum of a number and 12 is at most 16
What is negative prefix
What are particles of carbon called?
Which ocean has average depth of about 12,000 feet,to the nearest thousands?