MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Why were posters necessary to the U.S war effort
Two heterozygous purple-flowering pea plants are crossed. If purple is dominant over white, what are the expected phenotypic results?
Two or more sudstances that are mixed together but not chemically combined
Put these numbers in order from least to greatest 11, 7, 8, 3, 6, three, 16, 10, 16
Is the internet useful and why
write the slope- intercept form of the equation of the line parallel to - x+5y=25, passing through the point (-5,-5). simplify
Determine the sum -46.38 (-24.6)
About 43% of blood consists of red blood cells. True False
Putting a balloon in the freezer is one way to demonstrat what?
Team infinite dimensions canoed 15 3/4 miles in 3 hours. what was their average rate of speed in miles per hour?