cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

a receding glacier leaves behind rocky, barren land. how would life begin on this land?
Which of the following is not a healthy way to avoid dangerous situations? A. don't do drugs B. don't join a gang C. don't go to school D. don't carry a weapon
what is buon fresco?
Enter the solution to the inequality in the box. −6x−4≥−2(x−4)
Factor completely 100x2 − 49. (7x − 10)(7x 10) (7x − 10)(7x − 10) (10x − 7)(10x 7) (10x − 7)(10x − 7)
Buy one get one free on earbuds , retail price is $25 each. I sell the earbuds for $17 each. What is my cost for each pair of earbuds? What is my profit for ea
Choose the correct english for los tiburones viven en el océano
how do I solve this thanks
As seen in the venn diagram, meiosis is responsible for the production of haploid gametes. somatic or body cells are 2n cells. this change in chromosome number
perry has 81 red balls, which she wants to arrange in rows. if the number of balls in each row must be equal to the number of rows, how many balls must there be