a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Wilson's fourteen points contained all of the following provisions except A. No more secret alliances B. Arms reduction C. Force Germany to pay war reparations
Carlos is using the distributive property to evaluate the expression 14(49) by using friendlier numbers. His work is shown below.<br /><br />Carlos’
what are the United Colonies today?
Why is the weight of an object more on earth than on the mood ? A.the mood is a satellite of earth B. The gravitational pull of the mood is greater than of
Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
what is not thoughtful message encoding?
The ____ is made up of fossils that have been discovered around the world. Plz help :/
Hey can you help we with this thanks
Why would a free market economy flourish in Louisiana? Please help!!!
What does it mean when you have ratio and it says explain the meaning??