ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Rewrite this expression using a single exponent 10^2/10^5
Distinguish between gaseous exchange and respiration
#5 using factoring please help this is for my finalllll!!!
what is the surface area?
Mischief Campbell math class lasts 45 minutes. Math class starts at 9:05. what time does math class end?​
A new type of electronics flash for cameras will last an average of 5000 hours with a standard deviation of 500 hours. A company quality control engineer intend
which of the following can cause muscle fatigue ?A.A build up of lactic acidb.an inadequate supply of oxygenC.an inadequate supply of glycogenD.all of the above
Consider functions f and g. f(x)=3 x+1What is the value of f(g(1))
Sarita bought 12 bananas at the farmer’s market. Each banana cost $0.35 cents. She paid with a $10 bill. How much change did she get?
Eight More than the product of 24 and a number use the variable n to represent the unknown number