ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Identify the percent increase or decrease to the nearest percent. from 23 to 29​
The amount y (in grams) of the radioactive isotope chromium-51 remaining after t days is y=a(0.5)^t/28, where a is the initial amount (in grams). What percent o
QUESTION 2 CELLS AS ABASIC UNIT OF LIFE Study the diagram below and answer the question that follows. 2.1. Identify the type of cell illustrated above. 2.2. Pro
Solve 7x- c= k for x. A. x= 7(k+ c) B. x = k+c/7 C. x=7(k-c) D. x = k-c/7
Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form.
the shape of the top surface of a table is a trapezium find its area if its paralel sides are 1m and 1.2m and perpendicular distance between? ​
X Simplify: x²+x OA) 1/3 X+1 3 O B) ¹/3x OC) (x + 1/3x) OD) x/3
The mass of the beaker and the liquid was 1037 g. The mass of the empty beaker was 350 g. What was the mass of the liquid?
Un dollar canadien vaut environ 2 tiers d’euro Camille jeune française qui vient d’arriver à Montréal, convertit en euros quelque prix affiché chez un dépanneur
Perform the operation (x^2+2x+8)+(-x^2-3x-7)