andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

An arched entrances to a stadium is made by combining a square and a semicircle. What is the area of the opening?
Why do scientists think that our solar system must have formed sometime after nearby supernovae explosions?
Client/server networks are controlled by a central server that runs a specialized piece of software called
Shays' Rebellion was an insurrection protesting high land taxes. A)True B)False
Why were the goals of the progressive movement unique for their time? A. The progressive movement was the first group to organize a plan for helping others. B
How to find the area of a regular polygon
Someone help me understand this I dont get this junk at all Which would NOT be included on an income statement for the Best Brand Company? a. Projected Profi
what is the meaning of the life???????
What is the equation of the line?
I NEED HELP WITH THIS PLEASE!