katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Find the distance between the two points. (7,-2) and (11,-2) (6,4) and (6,-8) (8,-10) and (5,-10) (-2,-6) and (-2,5)
desmond's constant ________ made everyone in the senior class despite his meddling ways
What is the main idea of Pericles’s statement?
African Americans gain cultural political and economic power in the Years following dr. King's death in all of the following ways except A) Black Riders begin w
I need help on this question about rules of exponents
2. Can you think of another factor that would affect currents near coasts?
which nation lost the most territory as a resukt of ww1
Simplify this expression. 4x(7x2) 11x2 28x2 11x3 28x3
The Drawing of a building, shown below, has a scale of 1 inch to 30 feet. What is the Actual height, in feet, of a building? a. 22.5 1.25B.24 (Building) c.37.5
Unlike the french revolution the american revolution produced what kind of document