tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

If there are x teams in a sports​ league, and all the teams play each other​ twice, a total of​ n(x) games are​ played, where ​n(x)equals
Are molecules packed most tightly together in a solid, liquid, gas, or plasma
A point mutation changes the DNA sequence CGA to CGT, but the same protein is still produced. Which point mutation occurred? nonsense missense silent frameshift
How to find csc theta where theta equals -120
A bag contains 7 red marbles, 8 blue marbles, and 9 green marbles. What is the probability of choosing a blue marble when one marble is drawn?
"Delian healer" is an epithet for _____. a) zeus b) athena c) apollo d) oedipus
How much heat is needed to raise the temperature of a 5.0 gram block of aluminum from 22.0°c to 37.0°c?
The ratio of girls to boys is 5 to 6. If there are 72 boys, how many girls are there?
what is the solution to the inequality: b > 11.3?
Buckette co. owned 60% of shuvelle corp. and 40% of tayle corp., and shuvelle owned 35% of tayle. what is this pattern of ownership called?