luckygal90 luckygal90
  • 01-04-2014
  • Mathematics
contestada

7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture. 

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 01-04-2014
(7*4 + 14*1)/(7+14) = 42/21 = $2/ kg of mixture;

Answer Link

Otras preguntas

What major invention led to the cell theory?
1. Given that 4x²- 16x + 15 = a(x-p)²+ q for all values of x.(a) Find the values of the constants a, p and q.​
In which of the following geographers tools would a potential element of distortion be present?
Find the missing frequencies in the chart, i’m so lost y’all please. high points and i’ll give u bonus if it’s correct
Is the line y=3x-7 parallel or perpendicular to 3x+9y= 9?Explain your answer
Who could not enter the United States from China?
What Was the Largest Contiguous Empire in History?
evaluate 8+ -8 plz help me i have a 20 page packet due tom and i need help
What is the value of X in this question?
How do I simplify this expression? Please tell me the steps. It is 5 on the page.