28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

n increased by 7 is 44
Use the text below to answer the following question: Case study: The Very Big Apple With over eight million people, New York City is the most heavily populated
Help with 1 please show work
Who has the shortest role in romeo and juliet?
How do I do 9 and 10 please help me
What's the y-intercept
put your hand out the car window to feel
La muchacha está en ____________________ cuarto. Lee ____________________ revistas. a. sus, su c. nuestros, nuestras b. mis, mi d. su, sus La muchacha está en
The Congress shall have Power To . . . make all Laws which shall be necessary and proper for carrying into Execution the foregoing Powers, and all other Powers
do i square the 16 or just keep it 16. help a brotha out