aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

How does a command economy differ from a market economy?
what wattage is a toaster that uses 5 amps from a 120 volt outlet
write 720,080 in expanded form with exponents.
The combination for a like is a 3 digit number. The digits are the prime factors of 42 listed form least to greatest. What is the combination for the lock?
in the late 1800s, the first state government reform legislation regarding railroad practices addressed
Which causes strep throat, anthrax, and tetanus?
9 more than the product of 51 and a number t
what angle do minute and hour hands of clock make at 9:00
Which information about the earth would not be represented when a globe is used as a model? Choose all answers that are correct. a. how the earth changes over
explain why sharpening a pencil is different type of physical change than freezing water to make ice cubes