harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

What interval on the Celsius scale corresponds to the temperature range68 ≤ F ≤ 77?
read this line from chapter 1: "you need to get a grip," he started after she put the car in park. based on the sentence, what does the phrase get a grip mean?
Round to 10 place 84208
what is 6,791,000 written in scientific notation?
which step of the scientific method relies more heavily on newly collected data than on creativity and innovation?
Why did European countries risk so much to find the northwest passage
who is my babymomma from Hopewell va
how does equilateral triangle represent balance when considering a healthy life?
what is another national organization that is involved in the research of disease is the?
the ancient hebrews founded the religion known as islam. christianity. judaism. hinduism.