promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

What statements are true about triangle ABC and its translated image A prime B prime C prime? Select two options
As the Roman Empire collapsed and Europe entered in the Middle Ages, trade in the region can be characterized as_________ A)local B)regional C)global
Geography can be understood in terms of five different?
HELLLLPPPP!!!!!! PLZZ
100 PTS PLEASE HELP ME!! I NEED IT FAST!!!! (Thank you)1. Evaluate the expression when x = 9:5|6−x|A.−30B.10C.15D.752. Evaluate the expression when n = 3:−|−4n|
2. What conjecture can you make about the eighteenth term in the pattern A, B, A, C, A, B, A, C? (1 point) The eighteenth term is C. The eighteenth term is A. T
Why are people protesting around the world about BLM?
What is the average of 75 and 136?
Which words help you understand the tone you should use when reading the dialogue? Which words in the dialogue should you emphasize when reading aloud this p
What does the student need to do tonight? prestar atención estudiar sacar una buena nota aprender