strive2survivecpr strive2survivecpr
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

a pitcher sells for $46.00 which is marked up 40% based on cost. what is the cost of the pitcher

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$64.40

Step-by-step explanation:

Given:
Pitcher sells for $46.00

Marked up 40%

Note:

Marked up = Increase

40% = .40

Solve:

46.00 x .40=18.40

46.00 + 18.40 = $64.40

Hence, Cost of the pitcher = $64.40

[CloudBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?
vitamins and minerals found in strawberrys
steve and kathy have differences in conversational styles, including their words choices and interruption and questioning patterns. this example demonstrates a.
what is blank divided by 100 = 2
which is bigger 21,480 ml or 214.8 l
What resources supported the Georgia colony
Select the answer that best completes this sentence: Mi papá es _______. serio tres anaranjado verde
there is a single point which is a solution to the linear equation y-3 = 1/2 (x+4) that is obvious because the equation is in point slope form. There are an inf
3.75 rounded to the nearest dollar
how do you say "todays date is..." in spanish