thatkid1707
thatkid1707
02-03-2022
Mathematics
contestada
Find the value of x. Helpp Pleasee!
Respuesta :
jai5594
jai5594
02-03-2022
X= 0.5 because 3x +5x = 8x then you add 20+-16= 4 then you divide 8 on both sides( or just divide 4 by 8)and you get 0.5
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 97+ )
Otras preguntas
Fill in the blanks below with the correct word to complete the sentence. Water is warmed by the sun and It is then cooled and Finally, it is brought back to Ear
As student entered a concert, a key chain was given to every second student in line. T-shirts were given to every third person in line. Which student was the fi
Find the unit rate to the nearest cent per ounce. Compare. a. A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59. ________ b. A 36 ounce box of cornflakes costs $5.79 ___
A 0.70-kg block is hung from and stretches a spring that is attached to the ceiling. A second block is attached to the first one, and the amount that the spring
You love peanut butter. You hear on the news that 50 percent of the peanut crop in the South has been wiped out by drought, and that this will cause the price o
A Subaru representative has a solid relationship with Phil, a satisfied customer. Phil loves Subaru and will not accept anything else. The representative determ
After debuting in 1974, Xerox’s Alto, a computer with a graphical user interface (GUI) navigated with a(n) ________, never caught on with the public. Later, App
Find the unit rate to the nearest cent per ounce. Compare. a. A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59. ________ b. A 36 ounce box of cornflakes costs $5.79 ___
Jordan Inc., a U.S. company, is required to translate into U.S. dollars the foreign currency income generated by its foreign branch. To determine U.S. taxable i
Alma borrows money from her mom to buy $150 bike. She gives her mom $40 at the time of the purchase and continues to pay her $10 each month until the bike is pa