nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The difference of 5 times a number and 8 is 27. which equation below can be used to find the unknown number?
how do lung and heart work together
Which expression gives the distance between the points (5,1) and (9, -6)
simplify −4(−y v)-4(5v−y)
How did people most likely arrive in northern europe
If there is property damage as a result of the collision, and you are unable to locate the owner, you should __________________________.
Solve the inequality T > L plus D all divided by B for D T + B − L > D TB − L > D T divided by B − L > D T times B divided by L > D
Pure water is an electrolytic solution. true false user: static electricity can attract and repel. true false
which is an equation of a circle with center (2, -1) that passes through the point (3, 4)?
the stamp act was never repealed. true or false