joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

why were the jobs in each region different
Sheila bought some rose plants and sunflower plants.There were 35 rose plants than sunflower plants.If the ratio of the rose plants to sunflower plants was 8:3,
Montel spends $0.75 every time he plays his favorite video game. If he has $10 write and solve an inequality to find how many video games he can play
What can be claimed about the concepts of happiness
Facts about the outer core
what do monet,renoir,morisot,and van gogh have in common?
what do monet,renoir,morisot,and van gogh have in common?
What is the average distance of 384,400,000 in scientific notation?
Which values or value are the expressions 15k + 9 and 3(2k + 3) +9k equivalent to?
How do the muscles in the human body help with movement? A. They squeeze the bones. B. They cause bones to bend. C. They push bones apart through ligaments.