madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

What determines that an element is a metal? a. the magnitude of its charge c. when it is a Group A element b. the molecules that it forms d. its position in
Which of the following statements describes a scientific law? a. A scientific law explains a set of events. b. A scientific law describes what occurs every tim
Pizza Planet is running a special: 3 pizzas for $16.50 what is the unit rate for one pizza? (explain)
The elements that do not ordinarily form compounds are a. elements in the carbon family. b. metals. c. halogens. d. noble gases.
how do you solve (3.2×(6.1×6.3)) -2.8 with PEMDAS
How do I find the answer to 2 x 3.7 in distributive property?
Gina works at a dinner. She earns $6 each hour plus tips. In one week, she worked 37 hours and earned $43 in tips. How did she make altogether
What is the eqation to 7 + x = 14 3/4
What were Joseph Pulitzer and William Randolph Hearst well known pioneers of?
what is the area of 1,562,528cm(height) and 5,629,528(base)?