eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP 10 POINTS
Which of the following is equivalent to 18- sq root -25
which statement describes a cause of the cold war?A. Americans joined NATOB. Sovietd began promoting capitalismc. Westerns feared soviet world dominationD. Sout
How did the Haitian Revolution affect other countries in the Americas?OA. It led people in other Western Hemisphere countries to rebelagainst their colonial rul
PLEASE HELP!! The table shows the mass and boiling point of some substances.( I attached a picture of the table )Part 1: Is the value of M less than, greater th
The federal reserve system was created in 1913 to
HELP ASAP evan is sewing trim on a pair of shorts. he needs four equal length pieces of trim to put two stripes down each side of the shorts. the teacher gives
Find the height of the cone when the volume=300(pie) and the radius is 12
At a local pizza place, the cost of a large cheese pizza is $13.99. Each additional topping is $1.25. You order a large pizza, and it cost $16.49. Describe the
The Soviet Union created the Molotov plan after World War II in order to A) demonstrate that communists were willing to work with democratic states B) punish Ge