faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

A square mosaic is made of small glass squares. If there are 256 small squares in the mosaic how many are along an edge?
The law of cosines reduces to the Pythagorean theorem whenever the triangle is acute. true or false
the specific latent heat of fusion of ice is 3.3×105J/kg
How does hydrogen bonding affect water molecules
Out of 1057, 157, 263, and 3163 which is not a prime number
What isn’t considered a key component of fire?
Is gasoline an element compound or mixture?
Sara reads 250 words per minute for 2 hours and gets tired and reads 125 words per minute for 3 hours. on average how many words per minute does Sara read?
Calculate the volume, in liters, occupied by 0.390 mol of oxygen gas at STP. ______ L
To properly address a business envelope, you should use A. boldface type for the ZIP code. B. a flush-right margin. C. all capital letters. D. fou