aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Please help me any Spanish learners!
Last year, prices increased due to inflation. This year inflation caused prices to go up again. After the second increase, the price for a certain item became 6
According to Sternberg's triangular theory of love, a relationship that is based on commitment alone results in __________.
How does Monte Cristo know that Madame Danglars horses will run away with Madam Villefort and her son, Edward, before it happens
Dan bought a truck for $29,800. The value of the truck depreciated at a constant rate per year. The table shows the value of the truck after the first and secon
Does the dependenceof the orbital energy on nmake sense in terms of the total number of nodes in each type of orbital?.
Please complete this thoroughly and to the best of your ability
Why were Ruby Bridges and her classmates tested in kindergarten
Which of the expressions below is equivalent to 4x^2/12x^2-4.
I need help with this please​