terrionsmith8198 terrionsmith8198
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $22 to enter an amusement park and $0.50 to ride a ride. You have $23. Write an equation that represents the number r of rides you can ride.

Respuesta :

bethanybrow987
bethanybrow987 bethanybrow987
  • 01-12-2021

Answer:

21.50 + 0.25r = 22.25

Step-by-step explanation:

Thats ur equationnn

Answer Link

Otras preguntas

point B is in the interior of
The application of scientific knowledge to the development and improvement of goods and services is generally referred to as ______..
A child awakens suddenly to the sound of a bell and heads for the bathroom. most likely the child is receiving:_____.
You become the teacher in that classroom for that day. your employer, principals, secretaries, teachers, paraprofessionals and students all count on you. this i
Explain why you as the angel investor would require more or less debt versus equity financing.
Anna's meal consists of a bean burrito, tortilla chips, Greek yoghurt, and a cup of chocolate ice cream. The total caloric value of this meal is 630 calories, o
Iron has a density of 7.86 g/cm3 ( 1 cm3=1 mL ). Calculate the volume (in dL ) of a piece of iron having a mass of 3.92 kg . Note that the density is provided i
Mrs. henry purchased 6.3 gallons of gas for $15.75. how much did each gallon cost?
Hey can y’all help me lolzs
A nurse is completing an apgar score on a newborn. what is assessed when obtaining an apgar score? what does a score of 5 indicate?