brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Two resturants have rooms to rent for dinner parties. One resturant charges $100 to rent a room and $20 per person, The other charges $25 to rent the room and $
Purpose of state of union
Saudi Arabia's foreign policy is best described as
If the length of the major axis of an ellipse is 28 units and the foci are located 3.5 units away from the center, what is the eccentricity of the ellipse?
38 is 0.02% of what number
what is a complex sentence? a. a sentence made up of two independent clauses. b. a sentence with a dependent and an independent clause. c. a sentence with an in
triangle abc is similar to triangle fgh. angle a measures 42 degrees. angle g measures 49 degrees. find the measure of angle h. 42 89 119 49
What is the square root of 6
the formula for the area of a sector with a central angle in radians is ?
Excerpt from My Antonia, by Willa Cather Sometimes I went south to visit our German neighbors and to admire their catalpa grove, or to see the big elm tree tha