forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

can somoene give the answer?
At 350 K what is the approximate volume? What will be the approximate volume when the temp is 900 K?
what role did vizier play in ancient egypt? a. commanded the army b. oversaw the government c. regulated the calendar d. supervised religious events
t + 4 = 6 Please Help
What is the tone of this poem? & what types of figurative language is used? CHAPTER HEADING For we have thought the longer thoughts And gone the shorter wa
complete the sentence with the correct form of the verb SER. La senora gonzolez_____alta.
write an equation to represent the relationship "a number decreased by negative 7 is the same thing as 48
300,000 cm is how many km? 3 km 30 km 300 km 3,000 km
what continents were left untouched by european explorers
the level of viscosity _________ as temperature decreases. a. decreases b. increases c. never changes