trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

x2 + 18 = 67 whats the answer?
The question is in attached picture ⤴Help....​
larry has a piece of rope that's 12 feet long a. he cuts off 25% of the rooe off.how long is the rope now?​
What is the central conflict in this short, descriptive excerpt from "Desiree's Baby," by Kate Chopin?
What is the least amount of information you need to know to find the equationof a line? ​
Last year farmers discovered that a small amount of a new insecticide rapidly killed a worm species that was damaging their corn crops. The insecticide was so e
X- (input) Y- (output) oot Is this mapping a function and how can you tell
How can the reader use the setting of a story to learn more about a character?
Las punciones que hemos explicado se utilizan para obtener muestras de líquidos orgánicos. Explica qué diferencias encuentras entre la obtención de estas muestr
Help me please!!! ASAP on have a few mins left to finish quiz!!!